HISTORIE SKUPINY

Skupina vznikla na přelomu června a července 1992. Zakládající členové byli tehdy tito:
Ilona Hellmichová – Miška – kontrabas, zpěv (ex skupina BODLÁČÍ)
Petra Slivanská – Zmijovka – flétna, zpěv (ex skupina BODLÁČÍ)
Tomáš Kunz – Papouch – kytara, zpěv (ex duo PROBLÉM)
Pavel Rytich – kytara, zpěv (ex duo PROBLÉM)
Nicol Levová – flétna, zpěv
září téhož roku odchází z Kvinty Pavel Rytich. Na jeho místo přichází kytarista ing. Jan Martínek – Marťan. V tomto obsazení pak hrála Kvinta až do ledna 1994, kdy do skupiny přišel Honza Petrásek – Ampér. Ten se do Mostu přistěhoval z Plzně, kde byl bubeníkem v několika bigbeatových skupinách (krátký čas hrál i se skupinou Kredenc – pozdější Semtex). Z toho tlučení do bubnů měl už dost zalehlé uši, tak to v Kvintě zkoušel na klávesy (no, klávesy… po pravdě to bylo cosi s pěti integráči a ruční brzdou), a to až do května 1994, kdy z kapely odešla Miška. Od té doby Ampér Kvintě drží spodky (ač je sám nenosí) na basovou kytaru.

 

A dále letem světem:
6. února 1995 jsme se rozešli s Honzou Martínkem a
7. února 1995 přijímá kytarista Oldřich Šimků – Linda s nadšením nabídku k hraní v Kvintě.
3. června 1995 si své „ANO“ řekli Nicol Levová a Tomáš Kunz.
9. září 1995 si s Kvintou poprvé zazpívala Iva Boušová – Pralinka.
15. září 1995 se s Niki Kvinta loučí z důvodu očekávání rodinného přírůstku a na její místo prozatím nastupuje Pralinka. Toto prozatím se pak trochu protáhlo – na jeden furt. Už.
16. září 1995 Iva zpívala sama v Lokti na „KOTLÍKU“, a aby na své první vystoupení nezapomněla, bylo spojeno s druhým místem v této soutěži.
2. října 1995 nastupuje Ampér základní vojenskou službu v Liberci.
17. října 1995 se Nicol a Tomášovi narodil malý Tomášek Kunz.
6. března 1996 nahrává Kvinta v Českém rozhlasu v Ústí nad Labem písničku Sídlištní na CD …Memoriál GODY 96.
26. září 1996 se otevřela brána kasáren a vypustila Ampéra zpět do civilu.
26. října 1996 tragicky zemřel Pavel Rytich.
11. února 1997 začíná Kvinta pořádat v Docela velkém divadle pravidelné „Folkové večery s Kvintou“, později s názvem „Folková kavárna s Kvintou“ – a tak až dodnes (update: bejvávalo, bejvávalo…).
3. května 1997 si zahrála Kvinta poprvé countrybál v chomutovském klubu „U BIZONA“. Tak se jí tam zalíbilo, že zde později hrála ještě mnohokrát.
10. května 1997 jsme zakoupili kapelní dodávku Barkas od zvukaře Jirky Maška. Ten, když ji pak viděl o několik let později, chtěl ji koupit zpátky. Stála nás hodně času (hlavně Papoucha), mnoho práce (hlavně Papoucha) a dost peněz (hlavně…). Dostala jméno Blažena.
1. června 1998 nám přišel zvěstovat na kamarád Jirka Macan z Deníku Mostecka zprávu o vítězství Kvinty v projektu REK. Díky tomu nám bylo umožněno natočit si své CD. A tak jsme se
7. srpna 1998 vydali do studia Softex a začali nahrávat CD s názvem Všednosti. To jsme pokřtili
21. listopadu 1998 v Docela velkém divadle za účasti našich kamarádů, přátel a příbuzných. Kmotrem byl písničkář Pepa Štross.
4. září 1999 se odehrála další svatba v Kvintě. Tentokrát si společné příjmení odnášeli do života Petra Slivanská a Jan Petrásek, kterým se poté narodili
30. prosince 1999 dvojčata Jiřík a Tomášek – „miliAmpéři“, takže Zmijovka na nějaký čas vyfasovala part s velikánskou pomlkou Další svatba na sebe nenechala dlouho čekat –
3. června 2000 si Olda Šimků bere za manželku Helenu Pilařovou (zpěvačka z 5 oříšků pro Popelku).
červenci 2000 jsme se rozešli s Mírou Vodochodským (Vodouch), který nás nějaký čas zvučil a na jeho místo nastoupil Jirka Valenta
Abychom byli důslední, musíme zmínit také natočení 5 demosnímků za účasti našeho kamaráda Vlastíka Houdy, který nás i několikrát zvučil, a to nejen v Docela velkém divadle.
září 2000 Zmijovka opět začíná zpívat.
Od listopadu 2001 do dubna 2002 jsme si vyzkoušeli, jak by to znělo s klávesami – jejich obsluhu po tu dobu zajišťoval Láďa Liebig.
Protože se nám to vcelku zalíbilo, už jsme u těch kláves zůstali – jen došlo v dubnu 2002 k vystřídání Ládi Ladou, tedy Ladou Gažurovou.
A další robátko: 22. července 2002 se narodil budoucí kytarista Jakoubek Šimků. Na nervy brnká vcelku obstojně, tak uvidíme, jak mu to půjde s tou kytarou.
Rok 2002 byl (ve srovnání s ostatními roky) po personální stránce vcelku bohatým – po střídání na klávesovém postu je od prosince 2002 v Kvintě o jednu zpěvačku více, neboť Lindova manželka Helenka Šimků už to (za prvé) po odchodu ze skupiny Pět oříšků pro Popelku nemohla bez zpívání vydržet; a tak (za druhé) jak se říká: co je doma, to se počítá.
V listopadu 2002 si Ampér koupil (po nátlaku zbývající chlapské části skupiny ) novou baskytaru Ken Rose SBA605. 
Na Portě 2003 v Jihlavě (2.-5.7.2003) získala Kvinta jedno z nejprestižnějších ocenění v tomto žánru – interpretační Portu (wow wow wow)
2. dubna. 2004 se opětovně rozrostla rodina Šimků. Helence a Linďákovi se narodila Lucinka.
18. dubna 2004 si odzpívala svoje poslední vystoupení s Kvintou Iva „Pralinka“ Boušová (čímž tedy skončil její prozatímní záskok za Niki). Iva se od té doby věnuje osvětlování, zvučení a jiným činnostem v naší domovské scéně – Docela velkém divadle v Litvínově. Svým odchodem nám značně omladila náš věkový průměr.
27. dubna 2005 se Ladě a Tomášovi narodil synek Honzík Kunz…
… což Ladu a Tomáše vyburcovalo k rozhodnutí vzít se (také aby to ostatním nekazili – jako jediný nemanželský pár v kapele), takže moc neotáleli a už 21. června 2008 byla svatba. 
V září 2008 Kvintu z vlastní vůle opouští Linda a Helča
… a v říjnu 2008 je následuje Ampér. Kvinta zůstává ve třech: Tomáš, Zmijovka, Lada. 
V dubnu 2011 na základě tipu od „Ukrutné veverky“ přichází basák Petr Elman, čímž se počet členů zvedá na čtyři.
V prosinci 2012 se s námi rozloučil nejen starý rok, ale také zakládající člen Kvinty, zpěvačka Zmijovka – Petra Petrásková . Konec konců, po mnoha letech na jednom místě někdy nastane čas na změnu. Naštěstí kamarádství tím nekončí . Kvinta je podruhé ve třech. 
V lednu 2013, příchodem zpěvačky a kytaristky Marušky Havlové, opět zvedáme stav na čtyři…
… ale už v dubnu 2013, kdy Maruška pro svou nesmírnou vytíženost bohužel odchází, jsme potřetí ve třech.
V březnu 2019 přichází bubeník Martin Prokop původem až z dalekých jižních Čech, Péťa Elman na něj narazil při hospodském hraní v „Bažině“.
V září 2021 se po 17 letech vrací zpěvačka Iva „Pralinka“ Boušová, protože konečně poněkud opadlo její pracovní vytížení a bez Kvinty to prostě nemohla vydržet. Počet členů kapely tak po dlouhé době opět souzní s jejím názvem. 
V říjnu 2021 obnovujeme v Docela velkém divadle „Folkové večery s Kvintou“.
V listopadu 2022 opouští skupinu basový kytarista Petr Elman a Kvinta je opět pouze ve čtyřech.
Přejít nahoru